Kuopio 2015

Labrador Specialty Show /
Erikoisnäyttely 4.7.2015, KUOPIO


Tuomarit / Judges:

Marion Hopkinson, kennel Rocheby (pennut ja urokset/ puppies and dogs )
David Hopkinson, kennel Rocheby  (nartut / bitches)

Kuvat / Photos: Johanna Alasuutari

 

- - - -

 

BOB: Strongline’s Master Of Disaster (left) &
BOS: FI CH EE CH LT CH HeW-13 Tealway Park Avenue (right)

BOB-puppy: Alexsinas Eva's Lowell (left) & BOS-puppy: Jenzkun Sadetanssi (right)

BOB-veteran: MULTI CH Adventurer’s Taittinger (left) &
BOS-veteran: C.I.B FI CH SE ShCH EE CH Tealway Early Bird (right)

BIS-breeder: Kennel Neptune's Legacy
 

BIS-progeny: FI CH EE CH Tealway Imagination
 

Tulokset / Results

 
DOGS, BEST DOGS -CLASSBITCHES, BEST BITCH -CLASS

1. BIS I, SERT/CC
Strongline’s Master Of Disaster

(Flying Firecracker V.D. Weeward-Strongline’s Xantamaria)

2. BIS I-VETERAN
MULTI CH Adventurer’s Taittinger

(Hyspire Barbary Coast-Adventurer’s Show Waddywaddy)

3.
C.I.E SE ShCH NO CH
Mallorn’s Ring My Bell

(Chablais Your Place Or Mine-Mallorn’s Ring Any Bells)

4. VARA-SERT/ RES-CC
Rantakankaan Pakkas Raikas
(Hyspire Mainland Something Special- Rantakankaan Lumi Pyry)

 

1. BIS II
FI CH EE CH LT CH HeW-13
Tealway Park Avenue

(Devonshires London Edition-Tealway Imagination)

2. BIS II-VETERAN
C.I.B FI CH SE ShCH EE CH
Tealway Early Bird

(Utter Nonsense Of Tintagel Winds-Bubbling Savannah)

3. SERT/ CC
Black Bet’s Queen
(Strongline’s District-Black Bet’s Kleopatra)

4. VARA-SERT/ RES-CC
Adventurer’s Romanov’s Strawberry
(Seawind Polish Poker- Hyspire Jessica At Adventures)

BIS I-PENTU, KP/ BIS I PUPPY, HP
Alexsinas Eva's Lowell

(Mallorn’s Ring My Bell-Bridgehill’s Dalton Eva May Meya)

BIS II-PENTU, KP/ BIS II-PUPPY, HP
Jenzkun Sadetanssi

(Mementos Mario-Mocnys Itsy-Bitsy)

BIS I-VETERAN
MULTI CH Adventurer’s Taittinger

(Hyspire Barbary Coast-Adventurer’s Show Waddywaddy)

BIS II-VETERAN
C.I.B FI CH SE ShCH EE CH
Tealway Early Bird

(Utter Nonsense Of Tintagel Winds-Bubbling Savannah)

 

Puppy 1: 5-7 months (11 entries) Puppy 1: 5-7 months (16 entries)

 

1. KP/ HP, BIS I-PENTU/BIS I-PUPPY
Alexsina’s Eva’s Lowell

(Mallorn’s Ring My Bell-Bridgehill’s Dalton Eva May Meya)

2. KP/HP
Jerriman Jar Jar Binks
(Flying Firecracker V.D. Weeward-Mouldhill’s Jump For Fun)

3. KP/HP
Alexsina’s Eva’s Neville
(Mallorn’s Ring My Bell-Bridgehill’s Dalton Eva May Meya)

4. KP/HP
Jerriman Jumping Jack (Flying Firecracker V.D. Weeward-Mouldhill’s Jump For Fun)

 

1. KP/HP
Strongline’s Quissy
(Flying Firecracker V.D. Weeward-Strongline’s Missy)

2. KP/HP
Alexsina’s Eva’s Cabaret
(Mallorn’s Ring My Bell-Bridgehill’s Dalton Eva May Meya)

3. KP/HP
Alexsina’s Eva’s Eelia
(Mallorn’s Ring My Bell-Bridgehill’s Dalton Eva May Meya)

4. KP/HP
Alexsina’s Eva’s Eloise
(Mallorn’s Ring My Bell-Bridgehill’s Dalton Eva May Meya)

 

Alexsina's Eva's Lowell
Strongline's Quissy
Puppy 2: 7-9 months (1 entry) Puppy 1: 7-9 months (5 entries)

 

1. KP/HP

Neptune’s Legacy Magnus Ver Magnusson
(Time Square Ulysses-Tealway Oh-my Neptune’s)

 

 

 

 

 

 

 

1. KP/HP, BIS II-PENTU/ BIS II-PUPPY
Jenzkun Sadetanssi
(Mementos Mario-Mocnys Itsy-Bitsy)

2. KP/HP
Strongline’s Kissy
(Lab’spb Heartbreaker-Strongline’s Prime Time)

3. KP/HP
Mallorn’s Crystal Clear
(Kowalski Buffalo Bill-Mallorn’s Cherry Blossom)

4.
Gajlanaville Fatima (Waterline’s Le Petit-Sudeo Beatrix)

 

Neptune's Legacy Magnus Ver Magnusson
Jenzkun Sadetanssi
Junior 9-18 months (12 entries) Junior 9-18 months (24 entries)

 

1. ERI, SA/ EXC, CCQ
Mirilkan Love At Once
(Adventurer’s U-Reckon-Summery Sea’s Bianca)

2. ERI/EXC
Mirilkan Lightning Andthunder (Adventurer’s U-Reckon-Summery Sea’s Bianca)

3. ERI/EXC
Mocnys King Of Thrill
(Seawind Polish Poker-Mysis Usvainen Meri)

4. ERI/EXC
Honkapuron Jethro Jamiel
(Mocnys Islander-Palabras Vogue Brown)



 

1. ERI, CCQ, PN4, VARA-SERT/ EXC, CCQ, BB4, RES-CC
Adventurer’s Romanov’s Strawberry

(Seawind Polish Poker-Hyspire Jessica At Adventures)

2. ERI, SA/ EXC, CCQ
Mocnys Keep It Alexsinas
(Seawind Polish Poker-Mysis Usvainen Meri)

3. ERI, SA/ EXC, CCQ
Rantakankaan Ruusa Vieno Orvokki (Sweetmix Heron-Rantakankaan Nette Orvokki)

4. ERI, SA/ EXC, CCQ
BALTJV-15 Soldalens Leonore Lillian (Mallorn’s Mr Vain-Irin Angel Jeniel Fox Trot At Soldalen)

 

 

Mirilkan Love At Once
Adventurer's Romanov's Strawberry
Intermediate: 15-24 months (7 entries) Intermediate: 15-24 months (15 entries)

 

1. ERI, SA, PU1, SERT, BIS I/ EXC, CCQ, BEST DOG-1, BIS I
Strongline’s Master Of Disaster

(Flying Firecracker V.D. Weeward-Strongline’s Xantamaria)

2. ERI/ EXC
Neptune’s Legacy King Kong
(Seawind Polish Poker-Tealway Imagination)

3. ERI/ EXC
Strongline’s Landsman
(Annual’s Star Performer-Strongline’s Ulanda)

4. ERI/ EXC
Brunellin Texas Dark Boy
(Siimline’s Texas Ranger-Pendolinon Donna Summer)
 

1. ERI, SA/ EXC, CCQ
Neptune’s Legacy Kit Cat
(Seawind Polish Poker-Tealway Imagination)

2. ERI, SA/ EXC, CCQ
Alexsina’s Alena
(Mouldhill’s Kind Of Kiss-Bridgehill’s Broken Arroganc)

3. ERI, SA/ EXC, CCQ
Strongline’s Make My Day
(Flying Firecracker V.D. Weeward-Strongline’s Xantamaria)

4. ERI, SA/ EXC, CCQ
Neptune’s Legacy Kitty Purry
(Seawind Polish Poker-Tealway Imagination)
 

 

Strongline's Master Of Disaster
Neptune's Legacy Kit Cat
Open: +15 months (13 entries) Open: +15 months (20 entries)

 

1. ERI, SA/ EXC, CCQ
Nicol’poli Don’ Try Any Tricks
(Guideline's Trade Gothic х Nicol'poli Margo)

2. ERI/ EXC
Valpisa’s Patrick
(Valpisa’s Royal Wedding Gift-Valpisa’s Oona)

3. ERI/ EXC
Evening’s Polar Pirate
(Memento’s Mario- Evening’s Kismet Kalliope)

4. ERI/ EXC
Windywood’s Captain J Hook (Yelmerin Valiant-Stenveyz Boogie-Woogie)

 

1. ERI, SA/ EXC, CCQ
Mallorn’s Silver Moon
(Seawind Polish Poker-Mallorn’s Vanilla Ice)

2. ERI, SA/ EXC, CCQ
Soldalens Egremont Russet
(Macita’s Indy Caracas-Rosanan Amorosa)

3.ERI, SA/ EXC, CCQ
Grumbling Amulet
(Queijeiro Da Vinci-Grumbling Like A Magic Moment)

4. ERI, SA/ EXC, CCQ
Mallorn’s Brunette
(Waterline’s Cocco Mio-Mallorn’s Good Girl Gone Bad)
 

 

Nicopoli Don't Try Any Tricks
Mallorn's Silver Moon
Working (10 entries) Working (11 entries)

 

1. ERI, SA, PU-4, VARA-SERT/ EXC, CCQ, BEST DOG-4, RES-CC
Rantakankaan Pakkas Raikas
(Hyspire Mainland Something Special- Rantakankaan Lumi Pyry)

2. ERI, SA/ EXC, CCQ
FI CH Mocnys Islander
(Sennas Rugó Of Work Fellows-Mysis Usvainen Meri)

3. ERI/ EXC
FI CH Mouldhill’s Gunslinger
(Lab Treasure’s Dario-Strongline’s Kiss Kiss)

4. ERI/ EXC
Mallorn’s Libra
(Mallorn’s Aint Mizbehavin-Mallorn’s Illusive)

1. ERI, SA, PN3, SERT/ EXC, CCQ, BEST BITCH-3, CC
Black Bet’s Queen
(Strongline’s District-Black Bet’s Kleopatra)

2. ERI, SA/ EXC, CCQ
Bear’s A’layla Luna
(Adventurer’s U-Reckon-Palabras Velvet Black)

3. ERI, SA/ EXC, CCQ
Waterline’s Marry Me
(Gateway’s Nothin’ But Trouble-Waterline’s Rosalie)

4. ERI, SA/ EXC, CCQ
Tawastway’s Think Thrice
(Waterline’s Stracciatella-Tealway Early Bird)

 

Rantakankaan Pakkas Raikas
Black Bet's Queen
Champion (7 entries) Champion (7 entries)

 

1. ERI, SA, PU3/ EXC, CCQ, BEST DOG-3
C.I.E SE ShCH NO CH
Mallorn’s Ring My Bell

(Chablais Your Place Or Mine-Mallorn’s Ring Any Bells)

2. ERI, SA/ EXC, CCQ
FI CH Rantakankaan Jesse James (Lintuvuoren Rymy-Rantakankaan Eloveena)

3. ERI, SA/ EXC, CCQ
Multi CH Gilbron Pride Olaf Baltic Rock (Lab Treasure’s Dario- Stormley Anaka)

4. ERI, SA/ EXC, CCQ
FI MVA Mouldhill’s Kind Of Kiss
(Zinfndel Brigham-Strongline’s Kiss Kiss)

1. ERI, SA, PN1, BIS II/ EXC, CCQ, BEST BITCH-1, BIS II
FI & EE & LT CH HeW-13 Tealway Park Avenue

(Devonshires London Edition-Tealway Imagination

2. ERI, SA/ EXC, CCQ
FI CH FI TrCH Do Day’s Adalia
(Follies Mon Oncle-Sweetmix Doris Day)

3. ERI, SA/ EXC, CCQ
Nicol’poli Did-Dle
(Stenveyz Limpopo-Stenveyz Hucklebbery)

4. ERI, SA/ EXC, CCQ
FI CH EE CH Tealway Imagination (Thanks A Lot De La Legende De La Loutre-Tealway Dollies)

 

Mallorn's Ring My Bell
Tealway Park Avenue
Veteran: + 8 years old (5 entries) Veteran: +8 years old (9 entries)

 

1. ERI, SA, PU2, BIS I-VETERAANI/ EXC, CCQ, BEST DOG-2, BIS I-VETERAN
MULTI CH MULTI WINNER
Adventurer’s Taittinger

(Hyspire Barbary Coast-Adventurer’s Show Waddywaddy)

2. ERI/ EXC
FI CH Tawastway’s Join To Foxtrot
(Biggas Ynga-Strongline’s Well-known)

3. ERI/ EXC
C.I.B FIN CH EE CH Evening’s Inky Ikaros (Ipohin Uolevi-Ko-Evening’s Fetching Fay)

4. ERI/EXC
FI CH Strongline’s Uno
(Rosanan Icebreaker-Strongline’s Everybody Knows)

 

1. ERI, CCQ, PN2, BIS II-VETERAANI/ EXC, CCQ, BEST BITCH-2, BIS II-VETERAN
C.I.B FI CH SE ShCH EE CH
Tealway Early Bird

(Utter Nonsense Of Tintagel Winds-Bubbling Savannah)

2. ERI, SA/ EXC, CCQ
FIN CH FIN TrCH Saskian Cruella De Vil (Tawastway’s Howdy-Saskian Night Game)

3. ERI, SA/ EXC, CCQ
Neptune’s Legacy Sunbeam
(Hill Heights Engelbert-Neptune’s Legacy Mimosa)

4. ERI, SA/ EXC, CCQ
C.I.B FIN CH LV CH LT CH NordW-09 VW-13 Strongline’s Kiss Kiss
(Strongline’s Goblin-Strongline’s Piggywiggy)

 

Adventurer's Taittinger
Tealway Early Bird
Kasvattajaluokka / Breeders Class Jälkeläisluokka / Progeny Class

1. KP, BIS-KASVATTAJA/ HP,BIS-BREEDER
Neptune’s Legacy

2. KP/ HP
Halolan

3. KP/ HP
Rantakankaan

4. KP/ HP
Strongline's

1. KP, BIS-JÄLKELÄISLUOKKA/ HP, BIS-PROGENY CLASS
FI CH EE CH Tealway Imagination


2. KP/ HP
C.I.B FIN CH LV CH LT CH NordW-09 VW-13 Strongline’s Kiss Kiss